Miło nam poinformować, że artykuł autorstwa Jakuba Szymkowiaka, Lechosława Kuczyńskiego (Pracownia Ekologii Populacyjnej, Instytut Biologii Środowiska) oraz Roberta L. Thomsona (FitzPatrick Institute of African Ornithology, University of Cape Town, RPA & Department of Biology, University of Turku, Finlandia) zostanie opublikowany w listopadowym numerze czasopisma Oikos jako „Editor’s Choice”!

W swoich badaniach Autorzy wykazali, że przy podejmowaniu decyzji o osiedleniu, świstunki leśne (Phylloscopus sibilatrix) selektywnie wykorzystują wewnątrzgatunkową informację socjalną, biorąc pod uwagę jakość obserwowanych osobników. Świstunki jako źródło informacji preferowały osobniki słabej jakości oraz unikały osiedlania się w pobliżu osobników dobrej jakości. Obserwowany wzorzec podejmowania decyzji najprawdopodobniej wynikał z kompromisu między zyskami korzystania z informacji socjalnej, a kosztami konkurencji. Ponadto, w pracy wykazano, że wykorzystywanie wewnątrzgatunkowej informacji socjalnej przy wyborze miejsc lęgowych może mieć charakter zarówno interakcji pozytywnej („wewnątrzgatunkowe przyciąganie”, ang. conspecific attraction), jak i negatywnej („wewnątrzgatunkowe unikanie”, ang. conspecific avoidance).

Praca jest dostępna pod adresem: http://doi.org/10.1111/oik.03052